PROJEKAT “Hodanjem do zdravlja”

Atletski klub “Partizan” i Alfa Univerzitet, Fakultet za menadžment u sportu organizuju PROJEKAT pod nazivom “Hodanjem do zdravlja”. Akcija ima za cilj produbljivanje svesti našeg stanovništva o potrebama za kretanjem i zdravim načinom života.

Moto je: “Ojačajte svoje srce, radite prave stvari i produžite život”

Idejni tvorci Akcije:  Vladimir Savanović student DAS-a i prof Dr Dragan Životić.

Koordinator Akcije: Vladimir Savanović, student doktorskih akademskih studija na FSFV-u, šampion Balkana u sportskom hodanju na 20km, dugogodišnji reprezentativac i olimpijac Srbije na 50km. Dr Moma Jakovljević kardiolog sa velikim iskustvom i svojim medicinskim timom „As Medika“ koji će brinuti o kompletnom zdravlju vežbača.

Termin: Od danas pa dok bude Sveta i pameti.

Lokacija: Stadion Partizana, Ada Ciganlija, Košutnjak, Olimp na Zvezdari, Banjička šuma, tačnije gde god postoje adekvatne mogućnosti u vašem mestu stanovanja.

Vremenska prognoza: 14 C sunčano (kada ne bude onda smo u TOPLIJOJ GARDEROBI).

“U 21. veku stežu nas obaveze, puno stresnih situacija, u svakom poslu zahteva se brzina i preciznost. Organizmu su potrebne kompenzatorne aktivnosti. Čovek se udaljio od prirode, a to je siguran put ka raznim psiho-fizičkim oboljenjima. Hipokinezija ili nedovoljno kretanje jedna je od dominantnih bolesti današnjice. Deca su sve više kraj računara, odrasli u gradskom prevozu, automobilu ili liftu, na pokretnim stepenicama tržnih centara. Hodanje je najosnovniji ljudski pokret. Čovek najpre prohoda, pa onda potrči i hijerarhija u ljudskoj podsvesti je jasna.

Sportsko hodanje nije prirodan čovekov pokret? Tačno. Ali je modifikacija tehnike putem biomehaničkih analiza dovela do zaključaka da je nakon plivanja i biciklizma jedan od najzdravijih sportova. Ja ga ističem na prvo mesto zato što vam je za vežbanje potrebna samo udobna patika. Tehnika je takva da neprestano morate da razmišljate o koordinaciji, a to znači da se neprekidno stimulišu sinapse u motornim zonama mozga, pa samim tim je pogodno za održavanje vitalnih finkcija mozga kod starije populacije. Kod hodanja nema vertikalnog i horizontalnog kolebanja težišta tela, te je samim tim smanjena reakcija podloge, a krajnji rezultat je da nije štetno za zglobove, pogotovu kičmeni stub. Ako znamo da osteoporoza gotovo po pravilu počinje nakon 50 godine života, eto još jednog od razloga zašto bi starija populacija koja trči trebalo da razmišlja o promeni aktivnosti.

ai-palui-53

Najstariji čovek u kosmosu imao je 77 godina, nakon opsežnih istraživanja, ustanovili su da je jedan od dominantnih faktora njegovog snalaženja u bestežinskom sistemu bio svakodnevno brzo hodanje u trajanju od 27 min ili 3 km. To istraživanje skrenulo je pažnju američke javnosti na pozitivne efekte ove atletske discipline.

Kada hodate, ne postoji mišić u telu koji nije aktivan, hodanje je poput plesa, najbolje je praktivkovati ga uz muziku i 1,5 h nakon laganijeg doručka ili pred zalazak Sunca. To je odličan način da se rešite viška kilograma u vidu masnih naslaga, prvi efekti već nakon 21 dana.

Kao student doktorskih studija na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja i čovek koji u hodanju provodi 23 godine života dovoljno sam smeo da obučim ljude i da pokušam da im prenesem svoju ljubav ka hodanju. Ta me je ljubav dovela iz Srbije do Rio de Žaneira ove godine, zašto ne bi i vas do boljeg raspoloženja i zdravlja? Vi držite ključ.

Osnovni cilj je uticaj sportskim hodanjem na opšte raspoloženje ljudi u smeru njegovog trajnog popravljanja, uz evidentne pozitivne efekte na kardio-vaskularni sistem.

Sekindarni cilj je da oformimo Fan klub brzog hodanja kao rekreativnu sekciju pri Atletskom klubu ‘Partizan’. Odrasli ljudi bi mogli da dobiju stručne savete, program vežbanja i ishrane, a deca koja su talentovana mogućnost da proputuju Evropu uzduž i popreko”- zaključio je sekretar Atletkog kluba “Partizan”, olimpijac Vladimir Savanović.

Kontakt telefon & Viber & WhatsUp:

065/ 20 20 470

e-mail office.akpartizan@gmail.com